SINAVA HAZIRLIK

       Sınavlardan korkmayın. Eğer gerçekten çalışırsanız geçemeyeceğiniz hiçbir sınav yoktur. Kendinize güvenin. Ders çalışmaya başlamadan önce kendinize güvendiğinizi ve başarabileceğinizi kendinize söyleyin. Çok daha motive bir şekilde konuya odaklanabileceksiniz.

     

     Stres yapmayın! Sınav stresiyle baş etmeyi öğrenmek, hem öğrenim hayatınız boyunca hem de kariyeriniz süresince başarılı olmanız konusunda size büyük fayda sağlayacaktır. Mola vererek verimli çalışmak stresle başa çıkmanın ilk kuralı olarak sayılabilir. Uzun süre ara vermeden çalışmak hem fiziksel hem de ruhsal olarak sizi normalden fazla yoracağı için başarıyı yakalamanız pek mümkün olmayacaktır. Peki başka neler yapabilirsiniz? Birkaç teknikle ders çalışma veriminizi artırabilirsiniz.

 

1) Çalışma ve mola süreniz için Pomodoro Tekniği

 

     1980’lerde Francesco Cirillo tarafından geliştirilen teknik, temelinde kısa süreli çalışma seansları ve bu seansları takip eden küçük molaları içeriyor. 25 dakika süren bir seans’ın ardından verilen 5 dakikalık mola ile geçen 30 dakikalık zaman dilimi ‘1 Pomodoro’ ya denk geliyor. Toplam 4 Pomodoro’nun (2 saat) ardından 25-30 dakikalık büyük bir mola veriyorsunuz.

     

Bu teknikte dikkat edilmesi gereken nokta, seanslar boyunca bütün dikkatinizle çalışmanıza odaklanmanız. Aynı şekilde molalar süresince de olabildiğince çalışmanızdan uzak, ihtiyacınızı karşılamanız.

 

2) Çalışma kağıdı oluştururken Cornell Metodu

 

      1940’larda Cornell Üniversitesi Profesörü Walter Pauk tarafından oluşturulan metot, çalışma kağıdını 3 kısma ayırmayı temel alıyor.

 

Tekniğe göre not almaya başlamadan önce ilk olarak kağıdın sol tarafından yaklaşık 5 cm uzakta, dikey bir çizgi çekerek 2 kısma ayırmamız gerekiyor. Sol tarafta kalan kısım alacağımız notların konu başlıklarını ve anahtar kelimelerini içerirken, sağ tarafta kalan kısım ise notlarımızı içeriyor olacak. Son olarak her not kağıdının sonuna aldığımız notların özetlerini çıkarabileceğimiz bir kısım ayırıyoruz.

 

Çalışırken bu tekniği kullanmak notlarınızın ileriye dönük daha hızlı hatırlanmasını sağlarken konular üzerine de daha düzenli bir ilerleyiş sağlıyor.

3) Önemli kavramlar için Nimonikler

 

      Birçok çeşidi bulunan nimonikler, bilginin daha hızlı hatırlanmasını temel alan bir teknik. Kimi zaman biz farkında olmasak dahi görsel, işitsel ya da kinestetik olarak da beynimiz nimonikler oluşturmakta. (Şarkıları düz yazılara göre daha hızlı ezberleyebilmemiz gibi…)

Bu teknikteki amaç, hızlı ulaşmak istediğimiz bilgileri zihnimizin derinlerinde aramaktansa bunları hafızamızın yüzeyinde bulunan bilgilerle bağdaştırmak.

 

Örneğin; "ideal gaz denkleminde" kullanılan p.v = n.r.t denklemi hatırlatıcısı olarak - paran varsa ne rahat - cümlesinin kullanılması gibi.

Ya da ezberlenmesi gereken bir söz dizimini, ritmik bir söylenişle ezberleyerek hatırlanmasını hızlandırabiliriz. (ABC… (Alfabe) şarkısını bilmeyen yoktur herhalde :))

Ders metinlerini ses kaydı olarak kaydedip metroda, otobüste, yürürken Podcast gibi dinlemek de etkili bir yöntem.

...

Bu teknikler elbette ki başarıyı hedefler ancak bu teknikleri kullanmak başarıyı garantilemez. Bu yüzden bu gibi teknikleri göz önünde bulundurarak kendi tekniklerinizi oluşturabilir ve akademik başarı merdiveninde adım adım yükselebilirsiniz.

Size sınava hazırlık sürecinde yardımcı oluyor ve doğru bir plan dahilinde sürecin daha sıkıntısız geçmesini sağlıyorum.

©2020 By KIZILTAN